Novinky

Starosta Janda: Chci dál pracovat pro město Louny

 

Louny – Pavel Janda (36), původní profesí advokát, byl v roce 2018 zvolen starostou Loun. Po třech letech říká, že ho práce ve vedení města pořád baví, že by chtěl zkusit pokračovat i po příštích volbách a že by jako starosta chtěl dokončit to, co se kvůli pandemii nestihlo. Zároveň kandiduje i v nadcházejících volbách do Sněmovny za koalici SPOLU.

Pane starosto, takže za rok budete znovu kandidovat v lounských komunálních volbách?

Ano. Povedu opět kandidátku hnutí Pro lepší Louny a chtěl bych obhájit post starosty. Rád bych pracoval pro Louny i v dalším období. Práce ve vedení města a pro jeho rozvoj mě baví.

Komunální volby jsou ještě docela daleko, dnes se lidé zajímají spíš o volby do Sněmovny, které jsou za pár dní. Tam kandidujete také, proč jste se k tomu rozhodl? A proč jste se rozhodl oznámit záměr kandidovat na starostu už teď, rok předem?

Protože si myslím, že mají všichni mít dost času zeptat se mě na to, co chci v našem městě dělat, a klidně mi položit i nepříjemné otázky. Z mé strany jde o velmi promyšlené rozhodnutí a není důvod ho tajit. Mám okolo sebe skvělý tým, který chce pracovat pro své město, pro ještě lepší Louny.

Co do konce tohoto volebního období chcete ještě stihnout?

Jen do konce letošního roku ve městě musíme změnit pravidla ohledně odpadů, to nám ukládá zákon. To se dotkne vlastně každého z nás. Jednoduše řečeno, měli bychom více třídit, což je správné. Na radnici vymýšlíme celý systém tak, aby byl spravedlivý. Cílem je, aby zejména lidé, kteří produkují málo odpadu, protože jsou například sami, nemuseli platit víc a měli od města usnadněno třídění.

Bude mít město víc možností, jak udržovat pořádek kolem kontejnerů?

Ano. Do konce roku je to tak, že kapacitu nádob a četnost vývozu si určují domácnosti, případně SVJ (společenství vlastníků jednotek), od ledna bude mít město možnost kapacitu a četnost svozu ovlivnit.  Pokud budou odpadky někde z kontejnerů přetékat na zem, zvětšíme kapacitu, což se ale může odrazit v poplatku pro dané číslo popisné. Pokud budou lidé více třídit, kapacita nádob se může snížit a spolu s tím klesne i poplatek. Je v tom přímá úměra a je to spravedlivé.

Je něco, co z těch uplynulých tří let nezapomenete?

Nezapomenu na první lockdown a tu neuvěřitelnou vlnu solidarity. Nemyslím to jen obecně, ale vybavuji si všechny ty příběhy tady z Loun. Jak jsme díky darovaným respirátorům FFP3 udrželi v provozu pohotovosti, jak občané šili roušky, roznášeli informační letáky do schránek. Vládě a všem jejím chybám navzdory jsme tu první vlnu v Lounech zvládli skvěle. Bohužel ten neuvěřitelný zmatek a populismus nás o pár měsíců později stál opravdu hodně. Hodně peněz a dokonce životů. Neměli bychom na to zapomínat.

Korona asi bude provázet vzpomínky každého starosty. Na co byste vzpomínal, kdyby nebyla epidemie?

Určitě na otevření bazénu. Je to krásná stavba, čerstvě nominovaná do soutěže Stavba roku. Jsem hrdý na naše město a jeho úřad, že jsme dokázali postavit bazén bez vícenákladů za cenu, kterou jsme si na začátku stanovili. Moc takových staveb z veřejných peněz není, a také proto k nám jezdí na zkušenou i z jiných měst. Zmíním Pelhřimov, Kroměříž, Litvínov a nedávno přijela načerpat zkušenosti i delegace z Nového Mesta nad Váhom.

Jaké by měly být Louny podle Vás v roce 2030?

To je ještě hodně daleko, ale přál bych si, aby to bylo dobré místo k životu. Vlídné, přátelské a zelené. Takové to místo, kde chcete vychovávat děti a mít zázemí. Louny musí myslet na rodiny, aby měly budoucnost, a musí zabezpečit seniory, aby se mohli opřít o svou minulost. Do Prahy to je jen kousek, udělejme z toho výhodu, ne strašáka. My tady máme klid, zeleň a přírodu, která se stala často symbolem české krajiny. Gró toho pocitu bezpečí ale dělají lidé, ti jsou duší města.

Co najdeme ve vašem volebním programu, už to víte?

Rozumné hospodaření s obecní kasou. Důraz na to, že každý občan má být vyslyšen a město musí jasně a aktivně prezentovat své plány, ne čekat, že si o ně lidé řeknou. Kvalitní školky a školy. Budování zázemí pro seniory, o které se již nemohou postarat doma, a zpříjemnění města pro rodiny. Osobně by se mi líbilo, kdyby tady vyrostlo i nějaké větší obchodní centrum a zaplnilo tak poptávku, za kterou dnes musí lidé do větších měst.

Děkuji za rozhovor.
Vyšlo online na https://noviny-zblizka.cz/louny/starosta-pavel-janda-chci-dal-pracovat-pro-mesto-louny/

<< Zpět na předchozí stránku