Novinky

Očima starostů: Pavel Janda

Mgr. Pavel Janda, vzděláním právník, se stal starostou před čtyřmi lety, poté, co pracoval čtyři roky v zastupitelstvu a radě města. Patří mezi ty mladší starosty, kteří se museli vypořádat s několika krizemi - tou opakovanou pandemickou i tou uprchlickou. A vypadá to, že tím kritické situace nekončí…

Pane starosto, všude se mluví o zdražení. Jak jsou Louny připraveny na podzim a zimu?
Dobrou zprávou je, že máme vysoutěženého dodavatele na elektrickou energii na celý příští rok. Velmi bedlivě sledujeme situaci kolem dodavatele tepla, protože tu máme jednoho dominantního. A i když rozpočet počítá se zvýšenými náklady, nemůžeme jen čekat, co se stane. Snažíme se být aktivní.

Tak na krize jste zvyklý…
Teď to není krize, a děláme všechno pro to, aby nebyla. Nechceme nic podcenit, štěstí přeje připraveným a Louny připraveny jsou.

Mluvil jste o tomto roce, ale ta situace bude asi klást dlouhodobé nároky na město.
Pravděpodobně ano. Celá Evropa se bude chtít zbavit závislosti na Rusku, které napadlo sousední zemi a tím nejdůležitějším krokem je přestat platit Putinovy choutky na Ukrajinu. Očekávám, že se velmi zvýší poptávka po zelených technologiích a že i v Lounech se bude investovat do úspor mnohem víc než kdykoliv předtím.

Co to znamená?
Znamená to instalaci solárních panelů na střechy, stavění geotermálních zdrojů, zateplování nebo chytré větrání ve školách a dalších veřejných budovách - na tom se dá skutečně hodně ušetřit. Věřím, že se začneme chovat podle selského rozumu nejen v energiích, ale i v přístupu k vodě. Smysl má řešit dlouhodobou úsporu a učit se z úspěšných projektů třeba v zahraničí.

Tohle v Lounech bude?
Nepochybně se část takových opatření začne připravovat a já věřím, že na ní budou i zdroje z dotací.

Co bude pro Louny v tom dalším období nejdůležitější?
Ptáte se někoho, kdo si, stejně jako ostatní starostové, představoval rozvoj města úplně jinak, než přišla první a pak další pandemická vlna. Nicméně pro Louny je klíčové rychlé a pohodlné dopravní spojení s Prahou. Město musí být aktivní u plánování další výstavby dálnice D7, ale i budoucího moderního vlakového spojení, kterému se říká VRT. 

Vy jste v tom současném období postavili bazén, který se stal Stavbou roku 2021, je v plánech města podobný projekt?
Máme těsně před volbami, uvidíme s čím přijdou politické strany, ale zatím vidím shodu na potřebě nové sportovní haly, která asi nebude mít takový rozpočet, nicméně pokud se na shodneme, nepochybuji, že ji postavíme stejně jako plaveckou halu - včas a bez vícenákladů.

V Lounech vládne koalice Pro lepší Louny, ANO 2011, ODS a Unie pro sport a zdraví. Jak vypadá spolupráce po čtyřech letech?
Přestože jsme před volbami, je korektní. Koalice se v krizích nerozpadla, jako se tomu stalo mnohde, a já bych rád poděkoval svým kolegům za jejich přístup k Lounům. Myslím, že dlouhý seznam realizovaných věcí (a nebyl to jen bazén) je důkazem toho, že jsme byli schopni spolupracovat.

Máte 9 slov, co byste řekl o Lounech?
Louny jsou dobré místo k životu. Vlídné, přátelské a zelené. Bezpečné. 

Co byste vzkázal budoucímu zatupitelstu?
Aby nezapomněli, že město dělají lidi. Louny musí myslet na rodiny, aby měly budoucnost. A musí zabezpečit seniory, aby se mohli opřít o svou minulost. V Lounech žijí lidé, kteří dokázali, že jsou solidární, velkorysí a ohleduplní. Jen díky jejich přístupu jsme zvládli všechna ta těžká období. Patří jim můj velký dík. Přál bych budoucím zastupitelům klidnější čtyři roky než byly ty naše, ale v Lounech to zvládneme.


Text z 16.8. vyšel 2.9.2022 v Týdeníku 5+2

<< Zpět na předchozí stránku